2024. április 19. péntek

A Fradi dicső múltja, 7.rész – 1907-08

Szerző: Simon Sándor Bejegyzés ideje: 2009. január 30.

14398_manchester_united_angol_labdarugo_csapat_allo_alakok_es_a_ferenczvarosi_torna_club_csapata_ulo_alakok1907-ben az egymás utáni két bajnoki címmel immár rekorder lett az FTC. Nagy reményekkel indult az új szezonban is, mint a bajnokság egyik legnagyobb esélyese.

A bajnokságra két nemzetközi mérkőzéssel hangolt a bajnokcsapat. Először 3:0-ra vertük a bécsi zöld-fehér egyletet, a Rapidot, majd utána egy héttel 4:1-re kikaptunk a neve ellenére osztrák Germania-tól. Aztán jött az első bajnoki, ahol 10:4 lett az eredmény a Fővárosi TC ellen. Jó volt tehát a rajt, ám kevésbé sikeres a folytatás, hiszen az MTK 4:2-re legyőzte csapatunkat. Az az MTK, amelyik ebben a bajnokságban újra magára talált, olyannyira, hogy éppen előttünk megnyerte azt.

9. Typographia 16 1 15 11:82 2

A táblázatból kiolvasható, hogy az MTK meggyőző volt, veretlenül lett bajnok, míg csapatunk az MTK-n kívül is szenvedett bosszantó vereséget (7:1-re a MAC-tól).

A bajnoki cím elvesztését a kupaküzdelmekben kompenzálta a csapat. Az Ezüstlabda sorozatot is átállították az őszi-tavaszi rendre, amit az 1908 tavaszán, már a bajnokság befejezése után rendezett döntőben újra (hatodik kiírásban negyedszer) megnyert az FTC. A döntőben 7:2 nyertünk a BAK csapata ellen.

Ebben a szezonban az Ezüstlabdán kívül is rendeztek rangos díjmérkőzéseket. Ezek egyike volt a Corinthian-díj, amelynek története, hogy a Corinthian FC korábban Magyarországon vendégszerepelt (a MAC volt az ellenfele) és ennek emlékére egy ezüstserleget küldtek a MAC-nak, hogy az jótékony céllal szervezzen egy örökös vándordíj sorozatot amatőr csapatok részére. A MAC a serleget és a rendezés jogát átadta az MLSZ-nek. A BAK és a MAC csapatait legyőzve bejutottunk a döntőbe, ahol az NSC elleni 5:0 arányú győzelemmel elhódítottuk ezt a díjat is.

Ám még ezzel sem volt vége. Az MLSZ a húsvéti ünnepi napokra külön tornát szervezett a legjobb négy magyar csapat (FTC, MTK, BTC, MAC) részére. Ez volt a Húsvéti serleg, természetesen ez is ezüstből. A sorsolás szerinti elődöntők után másnap a győztesek játszották a döntőt. Az elődöntőben a MAC volt az ellenfél, az eredmény 2:0, majd a döntőben következett az MTK és annak 6:0 arányú kiütése. Ebben az idényben ez volt a harmadik “kupaszerű győzelem”.

Hogy mennyire komolyan vette csapatunk az előbb sorolt díjakat, azt bizonyítja az a tény is, hogy a már említett Corinthian-díj és Ezüstlabda döntő mérkőzései előtt, már a bajnokság befejezése után komoly felkészülési mérkőzéseket vívott, egy héten belül kettőt. Először Budapesten megmérkőzött a Manchester United, akkor is nagyhírű (északi liga bajnoki címvédő) együttesével, majd Bécsbe rándult át a Rapid elleni visszavágóra. A MU 7:0-ra győzött, a Rapidot idegenben is 4:2-re vertük. Két évvel korábban a Chelsea volt az ellenfél, az akkori meccstudósításból is idéztünk, tegyük ezt meg most is, hogy ízlelgessük a korabeli sajtó stílusát a Manchester United vendégszerepléséről:

” A 32. percben Turnbull kiszökik, magára szívja a védelmet, majd az üresen maradt centercsatárhoz passzol, ki a negyedik gólt lövi. A félidő utolsó gólja 11-esből esik. A balösszekötő veszélyes támadását Bródy gánccsal állítja meg. Az angol csatár ügyesen begurul a penalty-területre. A bíró észreveszi a csalást, de az angolok erőszakoskodásának nem tud ellenállni és 11-est ítél, melyet az angol kapus, Moger biztosan küld a gólba. E gól után az egész csapat a lehető legízléstelenebb modorban gratulál a 11-es lövőjének.”

Az 1907-08-as szezonban játszott díjmérkőzések összesítése:

34 mérkőzés: 23 győzelem, 4 döntetlen, 7 vereség: 123 : 59 gólarány

Aktuális fotónk Manchester United elleni mérkőzésen készült közös csapatkép, állnak az angolok, ülnek a mieink:

14398_manchester_united_angol_labdarugo_csapat_allo_alakok_es_a_ferenczvarosi_torna_club_csapata_ulo_alakok