2017. január 20. péntek

A Fradi dicső múltja, 1.rész – 1901

Szerző: Simon Sándor Bejegyzés ideje: 2009. január 28.

csapatkep_1901Miután 1900. december 3-án hivatalosan is megalakult az Ferencvárosi Torna Club football osztálya, annak egyik első javaslata volt a Magyar Labdarúgók Szövetségének megalapítására vonatkozó kezdeményezés, hogy Magyarországon is bajnokságot lehessen szervezni. Így jött létre 1901. január 19-én az MLSZ, amelynek első szabályzatát Horváth Ferenc, csapatunk első kapitánya dolgozta ki, akit az MLSZ első főtitkárának is megválasztottak. 11 alapító egyesület volt, név szerint:

BAK, BEAC, BSE, BTC, Budai Ganzgyár, Ganz Vagongyár, „33” FC, MAC, MFC, MUE, Műegyetemi FC, Postás és az FTC.

A frissen kiírt bajnokság I. osztályába a BSC, BTC, FTC, MUE és MüFC csapatait sorolták. A bajnokságot a naptári év szerint, tavaszi-őszi rendszerben bonyolították le. A bajnoki kiírás szerint az utolsó két helyezett a II.osztály első két helyezettjével osztályozó mérkőzést kellett játszania.

Csapatunk a történelmének első bajnoki mérkőzését a MUE együttesével vívta 1901.április 21-én a Soroksári úton, az ősi Fradi pályán.

A történelmi összeállítás az alábbi volt:

Procskó – Berán, Gabrowitz K. – Horn, Békés G., Fekete – Braun, Malaky M., Pokorny, Kovács, Borbás

Ezt a mérkőzést 5:3-ra elvesztettük, az első gólunkat Borbás szerezte.

Az első pontot a harmadik bajnokin (2:2 a MüFC ellen), az első győzelmet pedig a negyediken (5:1 a BSC ellen) szereztük.

Az 1901. évi bajnokság végeredménye
1. BTC 8 8 37: 5 16
2. MUE 8 5 3 17:20 10
3. FTC 8 3 1 4 20:28 7
4. MFC 8 2 1 5 11: 8 5
5. Budapesti SC 8 1 7 7:31 2

Bár harmadikak lettünk, mégis osztályozót kellett játszanunk. Történt ugyanis, hogy a MüFC az őszi szezonban visszalépett a bajnokságtól, ellenfelei játék nélkül kapták meg a 2 bajnoki pontokat. És mivel visszaléptek az MLSZ vezetői úgy tartották fair-nek, hogy helyettük ne ellenfél nélkül jusson fel valaki a II.osztályból, hanem az mérkőzzön meg a hátulról soron következő csapattal, amely az FTC volt.

Ezt az osztályozó mérkőzést a Rákosszentmihály ellen csapatunk meggyőző fölénnyel 10:2 arányban megnyerte, így tagja maradt az I.osztálynak.

Ezekben az években még nem voltak hazai kupaküzdelmek, azok 1909-ben indultak el. A bajnoki mérkőzéseken kívül a csapatok barátságos nemzetközi mérkőzéseket vívtak.

Az FTC az első évében 4 nemzetközi meccset játszott, az eredmény 1 győzelem, 1 döntetlen és 2 vereség. A 4 mérkőzésből hármat a bécsi Cricketer csapatával vívtak, egyet pedig a svájci Servette ellen. A Cricketer Bécsben kétszer alaposan helybenhagyta tapasztalatlan csapatunkat (9:0 és 8:1), ám idehaza sikerült a 25-28 éves „oldboy” játékosaival kiálló ellenfelet 5:0-ra legyőzni. A Servette ellen pedig 4:4-es eredmény született, aminek értékét növeli, hogy az itt túrázó svájci csapat másnap és harmadnap legyőzte a magyar bajnokság első két helyezett csapatát.