2017. április 24. hétfő

A Fradi dicső múltja, 80.rész – 1981-82

Szerző: Simon Sándor Bejegyzés ideje: 2010. január 16.

A sorozat előző részeiben egy hullámvasúthoz hasonlítottuk a Fradi szereplését. Egyik évben fent, a másikban lent, majd újra fent. Legutóbb fent, éppenséggel a csúcson voltunk, hiszen bajnokok lettünk. A szurkolók kiváncsian várták, folytatódik-e a hullámvasutazás?

Azt nem lehet mondani, hogy folytatódott volna, hiszen a Fradi fent maradt, ha nem is éppen a csúcson. Az ezüstérmet azért nem lehet kudarcnak nevezni.

18. Ózdi Kohász 34 7 5 22 41-75 19

A bajnokság meglepetése egyértelműen a bajnok, Rába ETO szereplése volt. Ekkor kezdődött el a “Verebes-mágia”. Az elmúlt szezon 11. helyezett csapatából faragott bajnokot, ráadásul több, mint 100 gólt lőve, igazán attraktív, látványos támadójátékkal.

A Fradival szemben kettős győzelmet arattak:

az Üllői úton 4:3 (a kép ezen a mérkőzésen készült, Hannich, Póczik és Nyilasi küzd a labdáért ), úgy hogy a félidőben 1:0-ra még a Fradi vezetett, majd onnan lett 1:3, 2:3, 2:4, végül 3:4. Aki látta, főleg a 2. félidőt, igazán csak csettinthetett, futball volt a javából.

Győrben 2:0 nyert az ETO, ezzel is nyomatékosították a bajnoki sikerüket.

A Fradi szurkolói olyan apró részsikereknek tudtak örülni, mint az Újpesti Dózsa 5:0 arányú kiütése az Üllői úton (kár, hogy Újpesten 2:1-re kikaptak).

De emlékezetes volt a későbbi harmadik helyezett Tatabánya 5:1-es legyőzése is (a képen éppen Pogány lő gólt ezen a meccsen), ugyancsak odahaza, ráadásul Tatabányán is sikerült 4:1-re győzni.

Becsúsztak nem várt vereségek is, ráadásul pont az Üllői úton. Példának okáért 0:1 a Szombathely, 1:3 a Vasas, vagy 2:4 a Honvéd ellen.

Mindent összevetve azonban ez az év a Rába ETO csapatáé volt, akik a meglepetés erejével tudtak operálni és így 19 év után tudtak újra bajnokságot nyerni. Érdemes megjegyezni, hogy akkor is, most is ők voltak az egyetlen vidéki csapat, amelyik meg tudta szakítani a pesti hegemóniát. Akkoriban nagy szó volt ez.

Sajnos a kupaszereplés rendkívül rövidre sikerült. Történt ugyanis, hogy az MNK első körében egy mérkőzésen az MTK-VM csapatával került össze a Fradi. Hozzá kell tenni, a másodosztályú MTK-val, hiszen előző évi kiesésük után ott szerepeltek. 1981. december 9-én a Hungária körúton sajnos borult a papírforma, hiszen a kék-fehérek 2:0-ra győztek, kiejtve ezzel a Ferencvárost.

A hazai kupa után a nemzetközi kupaszereplést is azzal a szóval lehetne kezdeni, hogy sajnos. Ugyanis ez is rövidre sikeredett. A bajnoki címnek köszönhetően a legrangosabb sorozat, a BEK várt a Fradira. Az ellenfél a cseh Banik Ostrava volt. Az első mérkőzésen az Üllői úton 3:2-re még sikerült nyerni, azonban ez nagyon kevésnek bizonyult a visszavágóra, ahol a csehek 3:0-ás győzelemmel jutottak tovább.