2024. április 25. csütörtök

A Fradi dicső múltja, 38.rész – 1939-40

Szerző: Simon Sándor Bejegyzés ideje: 2009. május 20.

csapatkep_1940Az új bajnokság két nappal a II. világháború kitörése után kezdődött. Ez még a bajnokságban nem nagyon érződött, ám a nemzetközi kupaszereplés már megsínylette. A KK küzdelmeit ugyanis nem írták ki.

Az új bajnokságban megint nem rúgott 100 gólt a Ferencváros. És láss, csodát, ez megint bajnoki címet ért.

14. Nemzeti 26 2 24 15:24 4

Amint látható, roppant izgalmas volt a végkimenetel. Pedig a Fradi számára egyáltalán nem úgy indult. Az őszi szezonban 8 győzelemmel és 5 vereséggel mindössze az ötödik helyen állt a gárda. A tavasz azonban megint igazi “fradisra” sikerült, 11 győzelem mellett mindössze 1-1 döntetlen és vereség csúfította a mérleget. Ez a tavasz eredményezte azt, hogy az utolsó előtti fordulóra a Fradi utolérte a nagy vetélytársait, egyforma pontszámmal álltak a tabella élén. Mivel a Fradinak volt a legjobb a gólaránya, az utolsó mérkőzést elég volt csak megnyerni, persze nem mindegy, hogy mennyivel. Az ellenfél a Taxisok csapata volt, amely az őszi szezonban óriási meglepetésre az Üllői úton tudott 4:3-ra nyerni. A Sport utcában rendezett tavaszi mérkőzés első félideje még aggodalomra adott okot, hiszen a Taxi 1:0-ra vezetett. Aztán a második félidőben beindult a fradihenger, 7 gólig meg sem álltak játékosaink, ami a bajnoki címet jelentette.

A Magyar Kupa küzdelmei még mindig szüneteltek, így a bajnokság után a Húsvéti-tornáról szoktunk megemlékezni. Ebben a szezonban is meg fogjuk ezt tenni, de időrendben feltétlenül előbb van az 1939 karácsonyán Újvidéken megrendezett Karácsonyi-serleg minitorna. A Ferencváros előbb a Vojvodinát verte 8:2-re, majd az ünnep másnapján a Jugoszlavija csapatát 8:0-ra, ezzel elnyerte ezt a serleget.

Húsvétkor itthon kezdett a csapat, a Rapidot 6:2-vel küldték haza. Ám a másnapi bécsi folytatás nem az elvártak szerint sikerült, hiszen az FC Austria 4:2-re győzött.

A bajnokság befejezése után pedig szokás szerint indultak volna a népszerű KK küzdelmei. A háború azonban közbeszólt, azt nem írták ki. Mivel azonban sok csapat szeretett volna játszani, ezért kérvénnyel fordultak a KK vezetőségéhez, hogy “Kis KK” néven, amolyan póttornát rendezhessenek. És az engedélyt megkapták. A Fradi a Szlávia Szarajevó csapatával kezdett, szinte már tradicionálisan rosszul, hiszen Szarajevóban 3:0-ra kikapott. A visszavágón azonban nem ismert kegyelmet, 11:1-re gázolt át ellenfelén. Következett a belgrádi BSK, amely csapattól idegenben 1:0-ra vereséget szenvedtek, idehaza pedig 2:0-ra legyőzték, így bejutottak a döntőbe. Itt az ellenfél a bukaresti Rapid lett volna, de politikai okok miatt a döntőt előbb elhalasztották, majd később végleg törölték.

A bajnoki szünetben török túrát bonyolított le a csapat, ahonnan hazatérőben Jugoszláviában is vívott pár mérkőzést, öregbítve a Ferencváros hírnevét.

Az 1939-40-es szezonban játszott díjmérkőzések összesítése:

43 mérkőzés: 28 győzelem, 3 döntetlen, 12 vereség: 156 : 67 gólarány

Az amatőr csapatként szereplő FTC az amatőr NB/B Alföldi csoportban a 6. helyen végzett, 22 mérkőzésen 9 győzelemmel, 6 döntetlennel és 7 vereséggel, 55:31-es gólkülönbséggel.