2024. március 19. kedd

A Fradi dicső múltja, 60.rész – 1962-63

Szerző: Simon Sándor Bejegyzés ideje: 2009. július 9.

csapatkep_1962-63Tizennégy esztendő után a csapat újra visszatalált a méltó helyére. Hosszú volt ez a 14 esztendő, megdöntötte a történelem addigi negatív rekordját, amit 1913 és 1926 között kellett a fradistáknak átélni két bajnoki cím között.

1949 után 1963-ban újra bajnok lett a Ferencváros!

14. Haladás 26 4 5 17 23:49 13

A sikert, a bajnoki címet nem kell megmagyarázni! Az önmagát magyarázza, különösen ilyen (az FTC számára) hosszú “nyeretlen” időszak után. A bajnoki cím az utolsó előtti fordulóban, 1963.06.23-án, Salgótarjánban vált matematikailag is biztossá, ahol az FTC Fenyvesi dr. és Fenyvesi II góljaival 2:1-re győzött. Így az utolsó fordulóban, 06.30-án a SZEAC elleni mérkőzésre már ünnepelni jött a szurkolótábor a Népstadionba. A meccset a Fradi 3:1-re megnyerte és már öt perccel a vége előtt elkezdődtek az ünnepségek. Ekkor spontán módon a Népstadion közönsége tapsolni kezdett, majd azt egyre viharosabb erővel folytatta. A végén a bajnokcsapat játékosai (azok is akik a mérkőzésen nem játszottak) felsorakoztak a kezdőkörben, majd a közönség dübörgő tapsvihara közben tiszteletkört futottak.

A hazai kupaküzdelmek még mindig szüneteltek, nem úgy a kontinentális kupák. Előző évi bajnoki szereplése a Ferencvárost a Vásárvárosok Kupájában (VVK) való részvételre jogosította fel. A VVK nyitány 1962.10.03-án volt Kölnben, ahol a hazai csapat, a Viktoria Köln 4:3-ra győzött, nézzük a további eredményeket:
1962.10.17. Népstadion: FTC – Viktoria Köln 4:1, továbbjutott az FTC

1962.12.01. Genova: Sampdoria – FTC 1:0
1962.12.12. Üllői út: FTC – Sampdoria 6:0 , továbbjutott az FTC

1963.03.27. Üllői út: FTC – Petrolul Ploesti 2:0
1963.04.03. Ploesti: Petrolul Ploesti – FTC 1:0, továbbjutott az FTC, immáron az elődöntőbe

1963.04.24. Népstadion: FTC – Dinamo Zagreb 0:1
1963.06.05. Zágráb: Dinamo Zagreb – FTC 2:1, nem jutott a döntőbe az FTC.

Ha már megrendezték, a Fradi a szokásoknak megfelelően elindult a Húsvéti-tornán is, ahol a “szokásos” ellenfelekkel mérkőzött. 1963.04.13-án Bécsben 3:1-re kikapott az FC Austriától, két nappal később a Népstadionban 3:3-as döntetlent ért el a Rapiddal, így helyezetlen maradt.

A jóval feszesebb hazai és nemzetközi program miatt ezúttal kevesebb lehetőség adódott barátságos nemzetközi találkozók lebonyolítására, de azért egy-egy hosszabb bajnoki szünetben akadtak ilyen mérkőzések is, elsősorban szlovák ellenfelekkel és váltakozó sikerrel.