2024. április 20. szombat

A Fradi dicső múltja, 88.rész – 1989-90

Szerző: Simon Sándor Bejegyzés ideje: 2010. július 14.

Hat év után újra sikerült az érem. Második hely a bajnokságban, második hely a kupában. Mindez azt jelentette, hogy az új szezonban újra nemzetközi tétmeccsen is szurkolhattak a szurkolók a Fradiért. No meg a további fejlődés érdekében, ami a bajnoki címet jelentette volna.

Az előző évi bajnokság kísérlete, már ami a pontrendszert illeti, megbukott. Újra a pályán elért eredmények számítottak. A győzelemért megmaradt a jobban ösztönző három pont, ám a döntetlenért csak egy járt.

16. Csepel 30 5 10 15 24-49 25

Aki figyelemmel követi sorozatunkat, így abban a bajnoki végeredményeket, annak egyből feltűnhet, zűrzavaros bajnoki idény volt. A semmiből, az előző évi kilencedik helyről bajnok lett az Újpest, a bajnoki cím védője (Bp. Honvéd) pedig gyakorlatilag a kiesés ellen küzdött. Eltűnt az élről a Videoton és a Rába ETO is. Csak két csapat, az MTK és a Fradi tartotta meg a helyét a közvetlen élbolyban. Az MTK egy gól híján bajnok lett, a Fradi éppen hogy harmadik. De legalább dobogós. Persze ez is kevés volt. Kevés úgy a szurkolóknak, mint a klubvezetésnek, akik egyértelműen bajnoki címről ábrándoztak. Így történt, hogy ez a harmadik helyezés Rákosi Gyula állásába került.

A szezonbeli kupa nem elsősorban a Fradi eredményeiről nevezetes, mert az megint méltatlanul rövidre sikeredett. Sokkal inkább arról, hogy a magyar kupa, újra Magyar Kupa lett, az évtizedeken át dívó Magyar Népköztársasági Kupa helyett. Hiába, a politikai történések mindig éreztették hatásukat a futballban is. A Fradi csupán három mérkőzést játszott. Az elsőt Ajkán 1989.11.21-én, ahol a helyi Bányász együttesét 2-1-re verte. Következett az újabb körben az MTK, amely ellen két mérkőzésen kiesés volt a mérleg (odahaza 0-0, idegenben 0-3)

Viszont újra nemzetközi tétmeccsen zúghatott a Hajrá Fradi. 11 nesztendő után újra KEK mérkőzést láthattak a nézők az Üllői úton. 1989.09.12-én a finn FC Haka volt az ellenfél, amely csapatot egy könnyed 5-1-es eredménnyel sikerült hazaküldeni. Már az 50. másodpercben, a középkezdést követően vezetést szerzett a Fradi, amikor Szeibert beadását Kincses vágta a hálóba, úgy hogy az ellenfél addig nem ért labdához, az csak a középkezdésnél sikerült neki. Szeptember 27-én a visszavágón 1-1 lett az eredmény, ami biztos továbbjutást jelentett. Október 18-án Bécsbe utazott a csapat és a szurkolótábora, az Admira elleni mérkőzésre, Nem is annyira az 1-0-ás vereség volt fájó, még az sem, hogy a gól a 88. percben esett, hanem az, hogy a szomorúság okozta szurkolói viselkedés az UEFA-nál kiverte a biztosítékot, két mérkőzésre betiltották az Üllői úti stadiont. Ez azt jelentette, hogy a Fradinak minimum 150 km-re kellett a soros mérkőzéseit lejátszania. Így a visszavágó 1989.11.01-én Szegeden volt. Hiába volt azonban ott is nagy a szurkolói támogatás, 1-0-ra ott is kikapott és kiesett a csapat.

Dzurják Csöpi ebben a szezonban gólkirály lett. A szurkolók meg is koronázták…