2024. március 29. péntek

A Fradi dicső múltja, 64.rész – 1966

Szerző: Simon Sándor Bejegyzés ideje: 2009. július 25.

ftc_1966VVK győzelem, bajnoki ezüstérem, indulás a BEK-ben. Ezek voltak az előző év szalagcímei. Európa egyik legjobb csapataként tekintettek a Ferencvárosra.

Az előző részben a bajnoki szereplés elé (illetve közé) helyeztük a nagy siker, a VVK győzelem történetét. Ezúttal visszatérünk a sorozat “rendes kerékvágásába”, azaz először a bajnokságot idézzük.

14. Dorog 26 2 7 17 24:61 11

Érdekesen alakult a Fradi számára a bajnokság első felének a vége. Az utolsó három fordulóban az ellenfelek sorban: az Újpesti Dózsa, a Vasas, majd a Bp. Honvéd voltak, mindannyian a Népstadionban. A Dózsát 5:2-re ütötte ki az FTC, majd következett a bajnokságban vezető Vasas, amely nagyon gyorsan 3:0-ra elhúzott. Azonban a Fradi még az első félidőben lőtt két góljával szorossá tette a mérkőzést, de a Vasas megint góllal válaszolt, így a csapatok 4:2-es Vasas vezetéssel vonultak az öltözőbe. A második félidőt a Fradi végigtámadta, ám a 90.percig még mindig 4:3 állt az eredményjelzőn. Ekkor a bizonytalankodó Vasas védők között Albert átvette a labdát, de lövése előtt buktatták, a bíró 11-est adott. Erősen felizzott a pályán a hangulat, Mészöly Kálmán nem is bírt az idegeivel, megsértette a játékvezetőt, aki kiállította. Több perc telt el, míg Novák Dezső a 11-es pontra letett labda mögé állhatott. Helyén volt a szíve, a kapust szokása szerint becsapva értékesítette a büntetőt, így lett 4:4 a nagy rangadó. Az utolsó fordulóban a Honvéd már nem jelentett akadályt, sima 3:1-es Fradi győzelem született.

A 4:4-re végződött Vasas elleni mérkőzésen Albert az első Fradi gólt lövi. Balra Mészöly maradt le az akcióról.

Az őszi szezon már nem sikerült ilyen jól. A Vasas simán győzött 3:0-ra, a Honvéd is visszavágott 3:2-re. Az említett hármasból csak a Dózsát sikerült újra megverni, ezúttal 5:3-ra. Volt azonban egy emlékezetes mérkőzés az MTK ellen. Emlékezetes volt egyrészt a 7:1-es győzelem miatt, ami az FTC addigi legnagyobb győzelmét jelentette az MTK ellen. És emlékezetes maradt egy szó szerint odaragasztott gól miatt, amikor Szőke István az 5.percben a jobbösszekötő helyén vitte fel a labdát, majd 25 méterről hatalmas lövést eresztett meg, s a labda úgy vágódott a kapu jobb oldalába, hogy megakadt a hálótartó vas és a háló között a sarokban. Csak ámult és bámult a mintegy 15.000 néző, szerencsére egy szemfüles fotós megörökítette a pillanatot:
ftc-mtk_1966

Nézzük, hogyan teljesített a Ferencváros az 1966/67-es MNK sorozatban. A kupaküzdelmek nem követték a bajnokság tavaszi-őszi rendjét, azok maradtak az európai szokásokhoz igazodók. Így a mérkőzéseket is ahhoz hasonlóan tálaljuk, csak a naptári évben teljesítettekről tudósítunk, a folytatás a következő részben. A Fradi első ellenfele egy alacsonyabb osztályú csapat, a Hajdúszoboszlói MEDOSZ volt, sima 9:0, papírforma eredmény született. No persze, most nem a második csapat játszott, mint egy éve, amíg a “nagyok” New York-ban fociztak. A következő két körben is a keleti országrészbe, Debrecenbe utaztak a zöld-fehérek, először a Kinizsi ellen 4:0, majd az MGM Debrecen ellen ugyancsak 4:0 eredmény született, amelyek már a negyedik körbe jutást jelentették. Itt az addig meglepetésre vitézkedő Kiskunfélegyházi Honvéd következett, 10:0. Négy meccs, négy győzelem, 27:0. Nem lehet mondani, hogy a Fradi nem vette komolyan a mérkőzéseket, így jutott a legjobb 8 közé, ahol rangadó várt rá, az Újpesti Dózsa csapatával. A bajnokságban aratott két győzelmet megfejelte a csapat, ezúttal 6:3-ra győzte le, ráadásul a Megyeri úton, a Dózsát és jutott az elődöntőbe. Még ezt a mérkőzést is lejátszották ebben az évben, a Fradi, mint a sorozatban addig mindig, vendégségbe ment, ezúttal Kaposvárra, ahol a helyi Honvéd elleni 3:1-es sikerrel bejutott a következő évben megrendezett döntőbe.

Bajnokság, hazai kupa, nemzetközi kupa. Az elmúlt részt ezen a ponton ott hagytuk abba, hogy a Fradi két kört ment a BEK-ben. A következő ellenfele az akkori idők egyik legnagyobb sztárcsapata, a Világ Kupa győztese, az olasz Internazionale volt. Korán, magyar csapatoknak nagyon korán kellett lejátszani ezeket a mérkőzéseket, hiszen a milánói meccs 1966.02.23-án, a visszavágó a Népstadionban egy hét múlva volt. A jobb tájékozódás végett, a magyar bajnokság március 13-án kezdődött. Hogy valamelyest fel tudjon készülni a nagy feladatra, az FTC január 30. és február 20. között öt nemzetközi mérkőzést játszott. Az elsőt még idehaza, kikapott a Dynamo Berlintől 3:2-re. Ezután Svájc felé vették az irányt, ahol 5:1-re verték a Baden, 4:0-ra a Bellinzona és 3:2-re a Young Boys csapatát, míg az FC Luganótól 2:0-ra kikaptak. Így jött az Inter:
1966.02.23. Milánó: Internazionale – FTC 4:0

A tudósítások szerint a négygólos győzelem nem hű kifejezője a látottaknak. Az Inter ugyan jobb volt, de ezt az arányú győzelmet játékvezetői segédlettel aratta. Két vitathatatlan lesgólt megadott a spanyol bíró, majd Horváth jogtalan kiállításával tetézte hibáit. A mezőnyben egyenrangú Ferencváros számára a visszavágón már csak a szép búcsú, a derekas helytállás lehetősége maradt.

1966.03.02. Népstadion: FTC – Internazionale 1:1

Corso és Mátrai zászlót cserél a meccs előtt

Az FTC végigtámadta a mérkőzést, akadtak percek, amikor a zöld-fehérek szinte a kapujukhoz szegezték világhírű ellenfelüket. Az Inter időnként 9-10 emberrel védekezett. A Ferencváros jobb helyzetkihasználással győzhetett volna, ám a nagy hátrányt aligha tudta volna behozni. A 90.000 néző azonban így is elégedett volt a látottakkal, nagy tapssal köszönte meg a csapat játékát.

Ősszel pedig újabb VVK menetelés kezdődött, az előző évi bajnokság ezüstérme jutalmaként. Az első ellenfél az Olimpija Ljubljana volt. Az idegenbeli 3:3 után a Népstadionban sima 3:0-ás győzelem jött. A következő körben a svéd Örgryte Göteborg volt az áldozat, Göteborgban 0:0, a Népstadionban pedig 7:1 és továbbjutás. Folytatás a következő évben, nálunk a következő epizódban.

Az említetteken kívül még néhány barátságos nemzetközi találkozó színesítette a palettát, amelyek közül ki kell emelni a lengyel Ruch Chorzow csapatával vívott három mérkőzést, már csak a hármas szám okán is. Egy győzelem, egy döntetlen, egy vereség a mérleg.