2024. március 29. péntek

A Fradi dicső múltja, 76.rész – 1977-78

Szerző: Simon Sándor Bejegyzés ideje: 2010. január 3.

Bajnoki cím, harmadik hely. Kupagyőzelem, kupaezüstérem. Az elmúlt két szezon így foglalható össze tényleg nagyon röviden. Mint minden új idényben, ezúttal is nagy volt a várakozás. Nézzük, mi teljesült ezekből!

18. SZEOL 34 6 6 22 35-76 18

Hidegzuhany! Ez a szó jól leírja, ami történt. Sok szót nem is érdemes vesztegetni rá, ez nem a múlt dicső lapjaira tartozik. Ez a szereplés a sikeredző, Dalnoki Jenő állásába került, aki az utolsó bajnoki mérkőzés után, még a kupaküzdelmek fináléja előtt búcsúzott. Az új edző Friedmanszky Zoltán lett.

Nem véletlenül írtuk az imént, hogy kupaküzdelmek fináléja. Az MLSZ ebben az évben is kísérletezett ezzel a sorozattal. Úgy kezdődött, hogy selejtezni kellett a későbbi csoportküzdelmekre. A Fradi a Szabadegyházi Kinizsi és a Tyukodi TSZ SE “testén” át jutott ide. Itt is volt csavar. A Szabadegyháza ellen egy meccs döntött (6:2), a Tyukod ellen oda-vissza kellett játszani (2:1 idegenben és 8:1 otthon). Mindez még 1977 őszén történt, a Fradi bejutott a legjobb 16 közé a négy négyes csoport II-es jelű csoportjába. Az első meccset még decemberben lejátszatták velük (2:0 a PVSK) ellen, ám a többi öt meccsre a bajnokság befejezését követően, mondhatni “rohamtempóban” került sor. A lényeg, hogy a Fradi megnyerte a csoportját a PVSK, a Rába ETO és a Csepel SC előtt, így a többi csoportgyőztessel együtt bejutott az elődöntőbe. A már említett rohamtempót jellemzi, hogy az utolsó csoportmeccset 1978. augusztus 16-án játszották Csepelen (1:0-ás Fradi győzelemmel), majd az elődöntőre 3 nappal később került sor a Népstadionban, ahol a bajnok Újpesti Dózsa volt az ellenfél, igazi presztízsmeccsen. Nos, a bajnokságban 9. helyen végzett FTC alaposan odacsapott, hiszen 3:2-re legyőzte a régi riválist, bejutott a döntőbe, ahol a PMSC lett az ellenfele, miután az hosszabbítás után 3:2-re legyőzte a Vasast. Az MLSZ akkori urai nem sok időt adtak a pihenésre, hiszen másnapra, augusztus 20-ára írták ki a döntőt, kellett a cirkusz a népnek.

A Népstadionban a PMSC óriási ambícióval kezdett, hiszen története során először került kupadöntőbe. Ennek meg is lett az eredménye, hiszen a félidőben 2:0-ra vezettek. A második félidőben a csapatkapitány Bálint László egy bombagóllal szépített, majd tíz perc elteltével Nyilasi Tibit a játékvezető kiállította. Ám ekkor megint dobbant egyet a legendás Fradi-szív. Pogány lezser 11-esével a Fradi egyenlített, majd a hosszabbításban újabb két gólt szerzett (Szokolai és Martos révén), azaz 10 emberrel játszva is 3 gólt tudott szerezni, így 4:2-es végeredménnyel újra elhódította a kupát, amelyet képünkön a csapatkapitány, Bálint Lászlóval együtt mutatunk. Friedmanszky Zoltán egyből egy nagy sikerrel, kupagyőzelemmel debütált a csapat kispadján.

Az elmúlt szezon bajnoki bronzérme a nemzetközi prrondon UEFA-kupás indulást ért. Sajnos, a bajnoksághoz hasonlóan ezt sem kapta el jól a csapat, rögtön az első forduló a végállomást jelentette. Pedig az ellenfél nem tűnt verhetetlennek, mégis a bolgár Marek Stanke csapata odahaza 3:0-ra győzött, amelyet az Üllői úton elért 2:0-ás győzelemmel nem sikerült ledolgozni.