2024. április 26. péntek

A Fradi dicső múltja, 77.rész – 1978-79

Szerző: Simon Sándor Bejegyzés ideje: 2010. január 8.

Az előző részt ott hagytuk abba, hogy az új edzővel, Friedmanszky Zoltánnal a Fradi rögtön kupagyőztes lett. Az a kupadöntő pedig augusztus 20-án volt, nem sokkal az új bajnokság nyitánya előtt.

Mi sem természetesebb, a szurkolók szemében ez a tény rögtön feledtette a szerény bajnoki 9. helyezést és az új idényben ismét bajnokságot vártak a csapattól, annál is inkább, mert az ominózus kupadöntő előtt az elődöntőben az bajnoki címvédő Újpesti Dózsát sikerült megverni.

És persze a szurkolók újra vágytak valami fényes KEK menetelésre is.

18. Vasas Izzó 34 4 6 24 35-77 14

A bajnoki cím nem sikerült, ám az ezüstérem már méltó a Fradi dicső hagyományaihoz, ezzel nem kellett szégyenkezni. A hazai mérleggel nem is volt semmi probléma, a 17 meccsből 4 döntetlen mellett 13-at nyert a csapat. Idegenben viszont pont 50 %-osra sikeredett a mérleg, 5 győzelem, 7 döntetlen mellett 5 vereség. Ezzel nem lehetett bajnokságot nyerni.

Az MNK-ban kupagyőztesként indult a Fradi. Az első, kötelező feladat a Novaji TSZ SK legyőzése volt, kettős győzelemmel (3:0 és 11:0). A következő forduló, már 1979-ben kisebb meglepetéssel kezdődött, amikor Balassagyarmaton 1:0-ra kikapott az FTC. Ezt a visszavágón 6:2-vel sikerült orvosolni. A legjobb 16 között az előző évi döntőbeli ellenfél, a PMSC jutott. Idegenben egy gólgazdag 4:3-as Fradi győzelem született, amely előnyt az Üllői úton ugyancsak góldús meccsen 3:3-mal sikerült megtartani. A negyeddöntőben a Bp. Honvéd következett, hazai 4:1 után idegenben 1:1 és továbbjutás. A legjobb négy között a Tatabánya került az utunkba. A bányászvárosban 3:1-re kikaptunk, amit azonban az Üllői úton 5:1-gyel sikerült kompenzálni, tehát újra döntőbe jutott a Fradi. Ezt a döntőt azonban a Népstadionban elvesztette a Rába ETO ellenében 1:0-ra, így itt is, csakúgy mint a bajnokságban az ezüstéremig jutott.

Még mielőtt a KEK-szereplésről írnánk, meg kell emlékezni egy új MLSZ kezdeményezésről, csak hogy lássuk, nincs új a nap alatt. Kiírtak ugyanis NBK néven egy új kupasorozatot, ami a Nemzeti Bajnokságok Kupáját jelenti. A mai olvasó egyből rávághatja, hisz ez egyfajta Ligakupa! Igen, valóban az volt, az NB I és az NB II csapatai mérkőztek egymással. A Fradi ebben a sorozatban is a döntőig jutott a Nyíregyháza (1:1 és 5:1), a Kecskeméti SC (8:1 és 5:0), a Bábolnai SE (6:0 és 2:2), a Bp. Spartacus (2:1 és 10:1), a Dunaújváros (2:0 és 3:3) csapatain át. A negyeddöntőben, semleges pályán, Szolnokon a Vasas Izzó volt az ellenfél (3:0), majd az elődöntőben, Hatvanban az SBTC (5:0). A döntőt Esztergomban vívta a csapat a Tatabánya ellen, ahol 3:3-as eldöntetlen után itt is a második hely lett a jutalma, mivel a hosszabbítás nem hozott gólt, a 11-es párbajt pedig elvesztette a csapat.

Nézzük a nemzetközi, a KEK-szereplést. Az 1975-ös baseli KEK-döntő óta 1978. szeptember 13-án, az Üllői úton játszott újra KEK-meccset a csapat, mégpedig a svéd FF Kalmar ellen. Az eredmény 2:0 lett Nyilasi és Major góljaival. A visszavágón Kalmarban egy 2:2 is elég volt a továbbjutáshoz, igaz azért küzdeni kellett, hiszen a svédek a 74. percig 2:0-ra vezettek. Ekkor azonban Ebedli a hálóba lőtt egy szabadrúgást, majd a végén Szokolai egalizálta az eredményt. A következő állomás az NDK-ban volt, Magdeburgban, ahonnan egy igen biztató 0:1-es eredménnyel jött haza a csapat. Az Üllői úti visszavágó 30.000 néző előtt igazi kupacsatát hozott. A németek már a 4.percben gólt lőttek, ám a Fradi nem adta fel. A 8.percben Pusztai egyenlített, majd hamarosan Szokolai a vezetést is megszerezte és még volt hátra 60 perc. Őrjöngve buzdított a tömeg, nyomott a Fradi, ám a török Ok bíró másként gondolta. Pusztai gólját les címén nem adta meg, Takács nyilvánvaló buktatását a 16-oson belül nagyvonalúan elnézte, a németek kirívó durvaságait nem torolta meg. Így maradt a 2:1, azaz idegenbeli góllal a németek jutottak tovább.