2024. április 19. péntek

A Fradi dicső múltja, 87.rész – 1988-89

Szerző: Simon Sándor Bejegyzés ideje: 2010. július 12.

Újabb bajnokság, immáron öt éremmentes év után, amelyből az utolsó három ötödik helyet hozott. De, mint már annyiszor a múltban és ez így lesz a jövőben is, minden bajnokság egy új remény.

Rákosi Gyula első teljes bajnoki éve edzőként. Érdekes egy bajnokság volt, hiszen az MLSZ kísérleti terepnek tekintette az egész magyar labdarúgást.

16. Dunaújváros 30 3 6/5 16 27-53 26

A tabella is mutatja a kísérletezés tényét. Az még csak hagyján, hogy a győzelemért három pontot adtak, hiszen ez a számítás, mint tudjuk később általánossá lett. No, de a döntetlenek megosztása az példa nélküli, tegyük hozzá, megbukott kísérlet. Történt ugyanis, hogy döntetlen eredmény után a csapatoknak 11-es párbajt kellett vívni, amelynek győztese kettő, a vesztese egy pontot kapott a pályán elért ikszért. Látjuk, a Fradi azonos számú győzelmet, döntetlent és vereséget könyvelt el, mint a Honvéd. Azaz, ha nem lett volna a döntetlenek utáni tizenegyes-rulett, akkor a gólkülönbség döntött volna, ami a Fradi esetében 20, a Honvédnál 16 volt. Ezzel a Fradi ugyanúgy második, a Honvéd harmadik lett volna, hiszen a bajnoki aranyat a pályán elért végeredmények után a Videoton nyerte volna meg, amely az egyetlen évig élő furcsa szabálynak köszönhetően csak negyedik lett.

Fantasztikusan kezdett a Fradi. Négy meccs, négy győzelem (Siófok idegenben: 1-0, Vác otthon 3-2, Dunaújváros idegenben: 2-0, Újpest otthon: 3-0). Eztán következett az első döntetlenes tizenegyespárbaj, amit még megnyert a Fradi Szombathelyen. Itt valami megtört, hiszen jöttek az első vereségek (Honvéd otthon: 0-3, MTK idegenben: 0-2, Békéscsaba otthon: 0-2). A hullámvölgyből kijött a csapat, újra zömmel a győzelmek jöttek. Az ősz végén 10 győzelem 1 döntetlen (11-es győzelemmel) és 4 vereség volt a mérleg, azaz 32 pont. Ez a második helyet jelentette az MTK mögött, amely 36 pontot számlált.

A tavasz nem indult az őszhoz hasonlatosan, hiszen odahaza csak ikszeltünk a Siófokkal, ráadásul a büntetőpárbajt elvesztettük, kikaptunk Vácott, viszont legyőztük a Dunaújvárost és az Újpestet, azaz ebben a bajnokságban kétszer sikerült ez. Felesleges végigmenni minden eredményen, csak egyet említek még meg, a Honvéd tavasszal is legyőzött minket. Ilyen apróságokon múlt.

A bajnoki szerepléshez hasonlóan a kupaszereplés is sokkal jobban sikerült, mint az előző években, hiszen a döntőig menetelt a Ferencváros. Az ellenfelek sorrendben:

1989.06.14. Népstadion: Bp.Honvéd – FTC 1-0

Nemzetközi kupaszereplés az még mindig nem volt, de legközelebb már újra figyelhetünk erre is, hiszen az 1988-89-es szezon eredményei végre újra feljogosították a Fradit erre is.