2024. április 19. péntek

A Fradi dicső múltja, 63.rész – 1965

Szerző: Simon Sándor Bejegyzés ideje: 2009. július 20.

ftc_1965_vvk-gyoztesek1964-ben újra bajnokcsapatot ünnepelhettek a Fradi szurkolói. Egy olyan csapatot, amely ezzel párhuzamosan az európai kupaküzdelmekben is sikerrel vette az első két kört. Ez a kupaküzdelem a VVK volt, amely 1965-ben folytatódott.

De hogyan! A magyar labdarúgás történetében addig és azóta is példátlan módon, a GYŐZELEMIG. Ez a tény elegendő ok ahhoz, hogy szakítsak a sorozat eddigi hagyományaival és ne a bajnokság eredményeinek ismertetésével kezdjem a részleteket.

Az előző részben ott hagytuk abba, hogy 1964.11.18-án a Wiener SC elleni harmadik mérkőzésen a Népstadionban 2:0-ra győzött a Fradi és továbbjutott. Íme a folytatás, amely magyar viszonylatban nagyon korán, már 1965.03.10-én következett. Korán volt, mert a magyar bajnokság még el sem kezdődött, annak rajtja négy nappal később volt. Épp ezért a csapat “válogatott felkészülési meccsekkel tarkított” túrát bonyolított le. A válogatott jelzőt az indokolja, hogy 02.10. és 02.20. között öt mérkőzést játszott a csapat Észak-Afrikában, mind az ötön válogatott csapat volt az ellenfele. Az eredmények?
1965.02.10. Dakar: FTC – Szenegál válogatott 2:1
1965.02.15. Monrovia: FTC – Libéria válogatott 5:3
1965.02.17. Algír: FTC – Algéria válogatott 2:2
1965.02.18. Orán: FTC – Orán válogatott 2:1
1965.02.20. Tunisz: FTC – Tunisz válogatott 2:2

Ilyen előzmények után 1965.03.10-én Rómában vendégszerepelt a csapat, az AS Roma ellen a VVK harmadik körében.
1965.03.10. Róma: AS Roma – FTC 1:2
Összeállításunk: Géczi – Novák, Mátrai, Dalnoki – Perecsi, Orosz – Karába, Varga, Juhász, Rátkai, Fenyvesi Góllövőink: Rátkai, Fenyvesi
A mérkőzés egyik legszebb mozzanata Rátkai kapásból lőtt óriási gólja volt, amit még az olaszok is megtapsoltak. A Fradi látványos és szép játékával hatalmas közönségsikert aratott.

1965.03.14-én, elkezdődött az 1965-ös magyar bajnokság. A Népstadionban FTC – Tatabánya 1:1

1965.03.17. Népstadion: FTC – AS Roma 1:0
Összeállításunk: Géczi – Novák, Mátrai, Dalnoki – Perecsi, Orosz – Karába, Varga, Albert, Vilezsál, Fenyvesi Góllövőnk: Albert

A következő fordulóig újabb három bajnoki következett:
1965.03.21. Ózd: Ózdi Kohász – FTC 1:3
1965.03.28. Népstadion: FTC – Pécsi Dózsa 1:1
1965.04.04. Győr: Győri ETO – FTC 0:2

1965.04.07. Népstadion: FTC – Atletico Bilbao 1:0
Összeállításunk: Géczi – Novák, Mátrai, Horváth L. – Vilezsál, Perecsi – Karába, Varga, Albert, Juhász, Fenyvesi Góllövőnk: Juhász
Az FTC mindvégig nagy mezőnyfölényben játszott, ám ennek ellenére csak minimális különbségű győzelmet aratott.

A visszavágóig újabb két bajnoki:
1965.04.11. Népstadion: Bp.Honvéd – FTC 3:0
1965.04.14. Népstadion: FTC – Vasas 2:1

1965.04.21. Bilbao: Atletico Bilbao – FTC 2:1
Összeállításunk: Géczi – Novák, Mátrai, Dalnoki – Juhász, Horváth L. – Rátkai, Varga, Albert, Rákosi, Fenyvesi Góllövőnk: Varga
A mérkőzés óriási küzdelmet hozott, amelyben derekasan helytálltak a zöld-fehérek. A játékvezető Albert felvágásáért “elfelejtett” egy jogos tizenegyest megadni. A továbbjutás, ebben a sorozatban már második alkalommal, egy harmadik mérkőzésen dőlt el. Fortuna ezúttal is a Fradinak kedvezett, hiszen ezen mérkőzés színhelyéül újra a Népstadiont sorsolták ki.

De addig még újabb két bajnoki:
1965.04.25. Dorog: Dorogi Bányász – FTC 2:2
1965.05.09. Népstadion: FTC – SBTC 5:0

1965.05.13. Népstadion: FTC – Atletico Bilbao 3:0
Összeállításunk: Géczi – Novák, Mátrai, Horváth L. – Juhász, Orosz – Karába, Varga, Albert, Rákosi, Fenyvesi Góllövőink: Fenyvesi (2), öngól
Az FTC számára szerencsésen kezdődött a találkozó. A spanyolok előbb kihagytak két nagy gólhelyzetet, majd egy öngóllal terhelték meg a hálójukat. A Fradi ezután kihasználta a bilbaóiak megtorpanását és biztos győzelmet aratott. Negyedik kör is kipipálva, ezzel már az elődöntőbe jutott a csapat.

Addig persze megint egy bajnoki:
1965.05.26. Népstadion: FTC – Komlói Bányász 4:1

1965.05.31. Manchester: Manchester United – FTC 3:2
Összeállításunk: Géczi – Novák, Mátrai, Horváth L. – Juhász, Orosz – Rátkai, Varga, Albert, Rákosi, Fenyvesi Góllövőink: Novák, Rákosi
Novák szabadrúgásból lőtt góljával az FTC szerezte meg a vezetést. Ezután hiába kerültek óriási fölénybe az angolok, csupán minimális győzelmet tudtak aratni. Matt Busby a United menedzsere: “Jó mérkőzés volt. Rám igen jó benyomást tett a Ferencváros kultúrált játéka.”

A visszavágóig megint egy bajnoki:
1965.06.03. Szeged: SZEAC – FTC 0:1

1965.06.06. Népstadion: FTC – Manchester United 1:0
Összeállításunk: Géczi – Novák, Mátrai, Horváth L. – Juhász, Orosz – Fenyvesi II, Varga, Albert, Rákosi, Fenyvesi Góllövőnk: Novák

Az első félidőt szinte végigtámadta az FTC. Az angolok, P. Dunne kapussal az élen emberfeletti munkát végeztek, hogy feltartóztassák az ekkor szinte másodpercenként érkező zöld-fehér rohamokat. Ha nem is mindig szabályosan, de sikerült kihúzniuk ezt a félidőt egyetlen, tizenegyesből kapott góllal. A második játékrész már nem hozott ilyen nagy Fradi fölényt. A végeredmény csak a kinti vereséget egyenlítette ki, így újra, immáron harmadszor, sorsolás döntött a harmadik mérkőzés színhelyéről, ami megint a Népstadion lett.

1965.06.16. Népstadion: FTC – Manchester United 2:1
Összeállításunk: Géczi – Novák, Mátrai, Horváth L. – Juhász, Orosz – Karába, Varga, Albert, Rákosi, Fenyvesi Góllövőink: Karába, Fenyvesi
Enyhe angol mezőnyfölény után Karába sokáig emlékezetes bombagólja révén 1:0-ás Fradi vezetéssel zárult az első félidő. A szünet után Fenyvesi dr. szemfülessége meghozta a második gólt is. Ezután az angolok kezdtek hatalmas rohamokba, ám a Fradi védelme, Géczivel az élen, egy eset kivételével hárítani tudott. A Fradi túljutott az angol bajnokon, bejutott a VVK döntőjébe.

Addig azonban még egy bajnoki következett:
1965.06.20. Népstadion: MTK – FTC 4:2

Majd három nap múlva következett a nagy nap, a döntő napja. A döntőé, mert a kupa sorsa egyetlen mérkőzésen dőlt el. Ráadásul nem másutt, mint az ellenfél otthonában.
1965.06.23. Torinó: Juventus – FTC 0:1
Összeállításunk: Géczi – Novák, Mátrai, Horváth L. – Juhász, Orosz – Fenyvesi II, Varga, Albert, Rákosi, Fenyvesi Góllövőnk: Fenyvesi

Az FTC kitűnően helytállt az első félidőben. A 44.percben Albert óriási helyzetet hagyott ki. A második félidőben fokozódott az iram, nagyobb lett a küzdelem, melynek során a 74.percben pecsételődött meg az olaszok sorsa: az előrehúzódott Novák mintegy 30 méterről nagyszerűen ívelt a kapu elé, Fenyvesi dr. pedig az eléje hulló labdát 6 méterről fejjel pattintotta a hálóba. A csapat a hátralevő időben nagyszerű játékkal tartotta az előnyét és időnként látványos megmozdulásokkal fejezte be a mérkőzést. Az olasz közönség mérkőzés utáni tapsa is azt jelentette, hogy a kedvencüket legyőző Ferencváros nem méltatlanul jutott a VVK-hoz. Amikor a kupát vivő csapatkapitány, Mátrai vezetésével a magyar játékosok körbefutottak a pályán, olyan ünneplésben volt részük, mintha otthon a saját híveik előtt lettek volna.
ftc_1965_vvk-gyoztesek

A képaláírásról sajnálatos módon lemaradt a sikerkovács edző, Mészáros József neve, Ő az első sorban Albert és Rákosi között ül a padon.

ftc_vvk_edzomeccsen

A csapat július elején New Yorkba volt hivatalos, ennek előtte 1965.07.01-jén egy edzőmérkőzés keretében az Üllői úton is bemutatták a VVK serleget. Ahogy a legendás edző, Mészáros József mondotta:

“Részint azért kellett ez az alkalom, hogy Torinó után és New York előtt még mozogjon egyet a gárda, részint pedig, hogy elbúcsúzva közönségünktől, mesétáltassa a csapat a frissen szerzett trófeát. Azon a pályán, ahol az FTC világhírnévre tett szert. Jó megfürdeni a nagy hagyományok levegőjében ilyen hosszú út előtt, jó ilyen légkört vinni útravalónak.”

A nagy dicsőség után térjünk vissza a szokásos kerékvágásba, nézzük a bajnokság végeredményét.

14. SZEAC 26 2 8 16 18:42 12

Látható, hogy a címvédés ezúttal nem sikerült. Lehet, hogy azok a pontok hiányoztak, melyeket a nagy menetelés közben hagyott el a csapat? Nagy menetelésben persze az őszi szezonban sem volt hiány, hiszen ekkor a bajnoki mérkőzések mellett helyt kellett állni a BEK-ben is. Igen, a BEK-ben, melyben 1965 őszén az 1964-es bajnoki cím adott beszállójegyet.

1965-ös eredményeink:
1965.08.29. Reykjavik: Keflavik – FTC 1:4
1965.09.08. Népstadion: FTC – Keflavik 9:1
Az első forduló “kötelező” továbbjutása kettős győzelemmel kipipálva.

1965.11.10. Népstadion: FTC – Panathinaiokosz 0:0
1965.11.17. Athén: Panathinaikosz – FTC 1:3
Továbbjutás idegenben! Folytatás a következő évben, nálunk a következő epizódban.

Az aktuális MNK sorozatot a Fradi “beáldozta” a nemzetközi szereplések oltárán. 1965.07.07-én akkor kellett pályára lépnie, amikor az első csapat New York-ban vendégszerepelt. A vezetők nem kértek halasztást, a tartalékcsapatot küldték Zalaegerszegre, a helyi Építők elleni mérkőzésre. A közvetlen utánpótlás sajnos nem tudott bizonyítani, 2:1-re kikapott az alsóbb osztályú ellenfelétől.

Húsvéti-torna, talán érthetően a Fradi feszített tavaszi programjába most nem fért be, azon nem indultak.

Többször említettük már a New York-i tornát. A torna első mérkőzésének részleteit Mészáros József “A Fradi New Yorkban” című kitűnő könyvéből idézzük:

Abban állapodtunk meg, hogy csendesebben, elővigyázattal kezdünk, tapogatózunk egy kicsit, aztán majd ráhajtunk, mert győznünk kellett: a mintegy 25.000 főnyi közönségből 18.000 magyar várta az amerikai játékvezető, Goldstein sípjelét.
Azért egészen simán mégsem indult a torna. Az emberek gyűltek, egyre gyűltek, de a stadion kapuit nem nyitották meg előttük. Egy ismeretlen férfi ugyanis egy órával a mérkőzés kezdete előtt izgatottan telefonált a rendőrségre, hogy bombát helyeztek el a Randall-stadion tribünje alá. Nosza, tüstént riadókocsik a helyszínre, mindent lezártak és átkutatták a pályát. Sehol semmi. Így történt, hogy csak negyed órával öt előtt nyíltak meg a kapuk. A konkurrencia trükkje volt? Politikai jellegű zavarkeltés? Soha nem tudja meg senki. A nagy izgalom talán még emlékezetesebbé tette az amúgy is felejthetetlen megnyitót. Az amerikai himnusz után jött a skót, majd a magyar. Az első kettő alatt csak a zenekar szólt. De amikor felhangzottak az “Isten áldd meg a magyart…” első ütemei, egyre erősebben, bátrabban hallatszott az emberi ajkakról is a Himnusz, míg végül mind a 18.000 magyar rádöbbent a ritka alkalomra és fújta szívből “Jó kedvvel, bőséggel…”. Megható volt! És utána a zúgó “Hajrá Fradi”, akár az Üllői úton.

A torna eredményei:
1965.07.05. New York: FTC – Kilmarnock 2:1
1965.07.08. Chicago: FTC – Polonia Bytom 0:0
1965.07.12. New York: FTC – West Bromwich Albion 1:1

A csoportmérkőzések félidejében a csapat átruccant Cleveland-ba, hogy jelenlétével melengesse az ott élő mintegy 250.000 magyar szívét, már aki bejutott a Hamilton elleni mérkőzésre a stadionba. 1965.07.15-én FTC – Hamilton 6:0.

1965.07.18. New York: FTC – Polonia Bytom 1:2
1965.07.22. New York: FTC – West Bromwich Albion 2:1
1965.07.26. New York: FTC – Kilmarnock 4:1

Ezzel a Fradi a csoportküzdelmeket megnyerte, bejutott a torna döntőjébe, ahol az ellenfele a csehszlovák Dukla Praha lett volna. Azért csak lett volna, mert a csapatnak az MLSZ döntése szerint augusztus 1-re haza kellett érnie az Újpesti Dózsa elleni bajnoki mérkőzésre, nem halaszthatott. No komment!

Erről az említett bajnoki mérkőzésről csak annyit, a hosszú utazás ellenére a Fradi a Népstadionban jött, látott és 3:1-re győzött a Dózsa ellen.