2024. március 29. péntek

A Fradi dicső múltja, 18.rész – 1919-20

Szerző: Simon Sándor Bejegyzés ideje: 2009. február 21.

eszaki-turne_1920Véget ért a háború, véget értek a hadibajnokságok. Az új szezonban eltűnt a hadi jelző. Úgy tűnt, nem csak a politikában, de a futballban is normalizálódott a helyzet. Az új bajnokság rekord létszámmal, 15 csapattal indult.

Az előző év kecsegtető eredményei után azt várták, az FTC közelebb kerül az MTK-hoz, mert az új csapat egyre jobban összeérett.

15. 33 FC 28 5 6 17 10:45 16

A tabellából kitűnik, a szurkolóknak csalatkozni kellett elvárásaikban. Az MTK visszaszerezte fölényét, sőt a második hely is elveszett, a kispestiek azt is “elorozták”.

Egy mérkőzésről azonban érdemes megemlékezni. Látható, hogy az MTK a bajnokságban egyetlen vereséget szenvedett. Olvassuk el, hogyan:

23609_ftc-mtk_szamossy-winkler-wilhelm-schlosser
“1919. november 30.
Üllői-úti pálya – 15.000 néző – Bíró: Vértes Imre.
Hatalmas meglepetés: Miután már mindenki el parentálta az FTC-t teljesen érdektelennek deklarálta a mai mérkőzését a zöld-fehérek csapata régi ferencvárosi tűzzel és lelkesedéssel játszva legyőzte az MTK-t s ezzel nemcsak két értékese pontot szerzett, hanem a csapat jövője szempontjából oly erkölcsi sikerre tett szert, amelynek jelentősége ma még kellőkép fel sem becsülhetők.

A mérkőzés külső képe is azt mutatta, hogy jelentőség tekintetében meg sem közelíti a régi MTK – FTC meccsekét. Két órára volt kitűzve a mérkőzés kezdete, s bár már délben megindult a népvándorlás az üllői-úti pályára, a mérkőzés kezdetekor a fordulóban levő körlépcsők mégis üresen maradtak, ami ennek előtte régen, talán sohasem történt meg.

Tizenötezer főnyi nézőközönség bajnoki meccseknél kétségtelenül rekordot jelentene, de egy MTK – FTC meccsét csak mint legkisebb látogatottság jöhet számításba.
A játék első perceiben az MTK van támadásban, de Schlosszernek a kapu mellé rúgott labdájánál egyebet nem tud elérni. Ezután meglepetésszerüleg az FTC veszi át az irányító szerepét, s a félidő utolsó öt percétől eltekintve mindvégig iramban is volt és tetszetős játékával is tudta kötni a nézők figyelmét.

A harmincharmadik percben Feldmann foultolja a jó helyzetben levő Patakit, Vértes 11-eset diktál, melyből Kovács megszerzi a győztes gólt. A második félidőben az MTK van fölényben, de míg rendszertelen támadásai pillanatnyilag sem veszélyesek, az FTC szórványos lefutásai mindig góllal fenyegetnek. A kornerarány különben 4:3 az FTC javára.

A második félidő 4. percében Kropacsek egy kapu mögött álló gyereket, aki állítólag megsértette és megdobta, megvert mire a bíró kiállította Kropacsek kiállítása az amúgy is ideges MTK-csapatot még izgatottabbá tette, s alig egy perc múlva már Braun sérti meg a bírót, természetesen kiállítás a jutalma. Már csak egy fél perc hiányzik a mérkőzés szabályos befejezéséhez, mikor az izgatott Feldmann sérti meg a bírót, aki látva, hogy nem lehet a mérkőzést simán befejezni, lefújja a meccset.”

Hiába volt verhetetlennek tűnő csapat az MTK, tagjai az igazi Fradi-szívvel játszó ellenféllel szemben kapituláltak, amit nem is nagyon akartak elhinni, ezért feszült hangulatú, paprikás mérkőzés kerekedett a végére. A tavaszi visszavágó hasonlóan hatalmas küzdelmet hozott, a Hungária körúton 25.000 néző előtt az MTK 2:1-re győzött.

Valószínű, az akkori MLSZ örült, hogy a bajnokságot rendben tudta megrendezni, hiszen ebben a szezonban más tornát, díjmérkőzést nem szervezett.

A bajnokságon kívül így csupán a nemzetközi mérkőzések maradtak a csapatoknak. Csapatunk, az FTC 1919 őszén csupán egy (0:0 a Rapid ellen), 1920 tavaszán pedig öt mérkőzést (5:2 a Stuttgarter Kickers, 3:1 és 0:2 a Wiener AC, 1:3 a Simmering és 6:2 a Wackerhalle ellen). Ezek a találkozók mind idehaza voltak. Ám a bajnokság végén az egyesület jubileumi túrát szervezett, melynek állomásai Ausztria, Németország és Svájc voltak. Öt hét alatt 12 mérkőzést játszottak, melyek mérlege igazán lenyűgöző volt, 10 győzelem és 2 döntetlen, vereség nélkül.